Cvičení ve fitness centru versus cvičení doma

Mnozí lidé se rozhodnou cvičit, ale z ostychu nebo i určité pohodlnosti či dalších důvodů nakonec zůstanou v pohodlí doma. Ovšem je pravdou, že tyhle pokusy končí zpravidla zaprášenými činkami nebo posilovacími pružinami v kumbále, případně odsunutím překážejícího rotopedu do ložnice. Je fitko lepším řešením, když to se cvičením myslíte vážně?

Pravdou je, že málokdo dokáže sám zvládnout návyky pro pravidelné cvičení a věnovat se mu opravdu pořádně. K tomu se lépe hodí někdo další, kdo dané tématice rozumí, poradí, pomůže, opraví chyby a třeba vás i trochu vyhecuje. Ano, od toho jsou přece fitness centra!

 

Nejtěžší je začátek

V létě odkládáme občas návštěvu fitka s tím, že je přece venku krásně, tak si užijeme pohybu dost a dost. S nástupem podzimních plískanic se nám zase nechce vyrážet na cestu do posilovny, když za chvíli začíná v televizi film nebo sportovní utkání, na jaře je moc práce s úklidem a tak je možné se vymlouvat po celý rok. Řekněte si jednou konečně DOST a do toho fitka opravdu vyražte.

Dvakrát nebo třikrát v týdnu je optimální dávka pro začátečníka. Pokud to máte opravdu daleko, můžete občas něco cvičit doma, ale sami časem zjistíte, že to prostě není ono. Doma nebudete (s největší pravděpodobností) mít vhodné vybavení, nebude po ruce trenér ani kolektiv. A v partě více lidí se přece jen většině z nás cvičí a posiluje nejlépe, i když se třeba věnujeme svému individuálnímu cvičení. A až vás to konečně trochu chytne, budete se na tréninky stále víc těšit.

 

První jídlo dne

Názory na snídani se v poslední době razantně mění. Pryč jsou doby, kdy snídaňovým doporučením kralovala hromada ovesných vloček či cereálií. První jídlo dne by v sobě mělo určitě zahrnovat vyvážené množství snadno stravitelných bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Právě bílkoviny nám umožní vhodným způsobem ochránit svalovou hmotu před případným rozkladem (katabolismem), navíc podpoří a urychlí regeneraci, v neposlední řadě také přispívají k nárůstu svalové hmoty. Jaké jsou nejvhodnější dostupné zdroje? Určitě to budou vejce, mléčné výrobky a sýry, kuřecí či hovězí maso. Důležité je dodat tělu i sacharidy, které je nejlepší konzumovat v podobě celozrnného pečiva, pečených brambor, do této skupiny (pro někoho možná trochu překvapivě) patří i fazole. Nepostradatelnou složkou jsou také tuky, rostlinné i živočišné, jejich přísun je ale třeba omezit na vhodné množství. Vhodným zdrojem jsou již výše uvedená celá vejce, maso, avokádo, losos, ořechy všeho druhu a samozřejmě opět mléčné výrobky.

 

Ve fitku vás nebude nic rozptylovat

Při cvičení doma nám to prostě nedá, tu zazvoní telefon, tu zaklepe sousedka a potřebuje něco půjčit nebo poradit, potom dostanete chuť na kafíčko a kdovíco dalšího. Prostě se na pořádné provádění cviků a dodržení času ani nesoustředíte. V tom má fitko jednoznačně navrch, protože kdepak mobil do tělocvičny! Kdepak kafíčko s dortíkem mezi cvičením, kdepak ošidit cviky. Navíc když už si za fitko platíte, tak to přece neošidíte, že ano?

Pokud tedy nemáte opravdu ocelovou vůli a nedokážete všechno na nějakou dobu hodit za hlavu a přepnout do cvičícího režimu, potom v efektivitě cvičení vyhrává rozhodně fit centrum. Když budete chodit cvičit s kamarádkou nebo s kamarádem, je to ještě lepší, navzájem na sebe tak trochu dohlédnete.

 

Pokud už máte základy v malíku

Chcete-li se věnovat nenáročným cvičením a už je opravdu umíte, trenér už vás nemusí upozorňovat na chyby, cítíte se na to a nezvládáte chodit do fitka tak často, jak by bylo potřeba, můžete si samozřejmě zacvičit i doma.  Ovšem přece jen bez potřebného vybavení se některá cvičení provádět jednoduše nedají. Pořídit si byť jen zlomek toho, co je v profesionální posilovně k dispozici, by běžnou domácnost nejspíš zruinovalo a navíc by to znamenalo vyčlenit jednu místnost jen jako tělocvičnu, což byste asi taky těžko prosadili.

 

Ve fitness centru dosáhnete zaručeně lepších výsledků

Pokud chcete, aby vaše cvičení mělo opravdu smysl a nebylo jen symbolické a občasné, má navrch volba návštěvy fitka. Už samotná návštěva je určitou motivací k výkonu, navíc závaží, posilovací stroje a další vybavení vám umožní celkové procvičení těla i případné zaměření na některé svalové partie. A především se pod vedením naučíte cvičit tou správnou technikou, chybně prováděné cvičení by mohlo vést k nežádoucím chybným nácvikům (které se později jen velmi obtížně odstraňují) a případně i k negativním projevům na organismu.

Pokud je některý cvik nepříjemný, extrémně namáhavý nebo dokonce bolestivý, je totiž třeba poradit se s trenérem, najít a odstranit chybu, v žádném případě nepokračovat se zaťatými zuby za každou cenu. Vždyť cvičení má být příjemné, i když třeba trochu namáhavé. Cílem je výsledek v podobě zlepšení fyzického i psychického stavu. Ne udělat z vás vyčerpanou bolavou trosku. Takže raději se obraťte na fitness centrum a uvidíte, že si pravidelné cvičení zamilujete. Těšit se na cvičení, to znamená, že to děláte správně a máte asi i dobrého trenéra a promyšlené prostředí.