Jak se nezařadit mezi ledňáčky?

Leden je jen začátek a ledňáček není jenom malý ptáček. Ve fitness slangu se za ledňáčky označují lidé, kteří s velkým nadšením na začátku roku zaplní posilovnu. Často za jejich rozhodnutím stojí například novoroční předsevzetí. Po chvilce nadšení však zase odletí a jejich plán ztratit nějaké to kilo či nabrat svalovou hmotu je ta tam. Pokud nechcete hned po pár týdnech zjistit, že je pro vás cvičení moc velká dřina, máme pro vás tipy, jak se vydržet hýbat nejen v únoru, ale klidně i všechny další měsíce v roce.

Je zbytečné se přetěžovat

Velkou chybou lidí, kteří začnou navštěvovat nadšeně fitko, je příliš vysoké tempo. Ve skutečnosti by žádný cvičenec neměl přijít na trénink s cílem ihned makat na 100 %. Pokud jste delší dobu seděli v kanceláři a nejste na náročný pohyb zvyklí, s velkou pravděpodobností se jen rychle unavíte a každá další návštěva pro vás bude utrpením. Neváhejte začít zlehka, abyste se k tempu a výkonu postupně propracovali.

Když se nemůžete hnout

S přetěžováním svalů, které nebyly delší dobu v zápřahu, souvisí také svalová horečka. Tento bolestivý stav se projevuje tak, že se někdy nemůžete ani hnout. Mnoho ledňáčků potkává svalová horečka opakovaně a bere jim motivaci ve cvičení pokračovat. Chcete-li se takovým nepříjemnostem a demotivaci vyhnout, neváhejte se protahovat, nepřehánějte to s těžkými váhami, dobrým tipem je také masáž, souna či koupel. V regeneraci vám pomůže také dostatek spánku a vhodná strava.

Přizpůsobte aktivity zdraví

Mnoho lidí si myslí, že do posilky mají povolen vstup jen lidé, kteří jsou 100% v kondici a netrápí je žádná zdravotní indispozice. Proto ledňáčci nezřídka zatajují zdravotní stav a přehlíží problémy jejich těla, mezi které může patřit například bolavé koleno, vysoký krevní tlak či zkrácené vazy. Takové tajnosti nejsou třeba. Trenér vám pomůže trénink správně nastavit i v momentě, kdy máte se zdravím menší problémy. Říkejte pravdu o svém zdravotním stavu a zjistíte, že cvičení pro vás bude mnohem příjemnější.

Stereotyp nikoho nebaví

Chodit celý měsíc do fitka a každý den dělat to stejné? Věřte, že by vás nebavilo ani každý den jíst stejnou příchuť zmrzliny, natož se nutit do opakujícího se pohybu. Trénink vás bude bavit, když budete cviky točit a měnit. Tělo si navíc na námahu snadno zvykne, a proto je třeba neustále přicházet s novinkami, které ho překvapí. Výsledkem bude nejen větší motivace a zábava, ale také větší progres. Změnou může být i jiná zátěž, jiný počet opakování apod. Klasické silové tréninky neváhejte namixovat se skupinovkami. Vyzkoušejte také cvičit s vlastní vahou.

Dělejte to tak, aby vás to bavilo

Je velký omyl myslet si, že lidé chodí do posilovny jen kvůli tomu, aby vypadali dobře v plavkách či plesových šatech. Pro mnoho cvičenců se jedná o životní styl a třebaže jejich tělo může vypadat po celý rok relativně stejně, oni se díky každému dalšímu tréninku cítí silnější a zdravější. Cvičte tedy především tak, aby vás to bavilo. Pokud jste se někde dočetli o cviku, který jste vyzkoušeli, ale on vás absolutně nebaví, není důvod ho opakovat. Samozřejmě, že určitá dávka nepohodlí ke cvičení patří, ale rozhodně byste neměli pohyb vyhledávat s nechutí a odporem k tomu, co vás čeká.

Vy mezi ledňáčky nepatříte

Vydržet u cvičení a zdravého životního stylu se vyplatí. Ledňáčků je každý rok opravdu velké množství, ale vy mezi ně patřit nemusíte. Zaplaťte si výhodné členství na více měsíců, najděte si ve cvičení zábavu a vydržte. Držíme vám palce a jsme tady pro vás.

Switch language