Proč se ženy nemají bát cvičení s váhami, kotouči a činkami?

I mezi moderními ženami je stále dost rozšířený názor, že posilováni se pro příslušnice něžného pohlaví nehodí, že naberou příliš mnoho svalové hmoty, budou mít nadměrně silné ruce a přestanou, jednoduše řečeno, působit dostatečně žensky.

Ovšem posilování nemusí přece znamenat zvedání stokilových činek a získání herkulovské postavy. V posilovně nebo ve fitku se ženy mohou aktivně věnovat udržení elegantní linie, případně se snadno zbavit nějakého toho nadbytečného kila. A hlavně pokud budou pravidelně cvičit, budou mít mnohem lepší fyzickou kondici a také s tím související psychickou vyrovnanost. Dámy, podívejte se na to, proč se nebát silových tréninků.

 

Spalováním kalorií nepohrdne žádná

Pokud si chcete udržet štíhlou linii nebo i mírně zhubnout, je silové cvičení mnohem vhodnějším řešením než drastické diety nebo podobné postupy, které navíc mohou i negativně ovlivnit vaše zdraví. Pro pálení kalorií a zpevnění postavy je vhodné nejen kardio a vysoce intenzivní intervalový trénink, ale překvapivě také kombinace se zvedáním těžkých vah.

Navíc pravidelné cvičení slouží i ke zpevnění a správnému tvarování problematických partií. Posilováním si navíc procvičíte celé tělo a předejdete současně i vzniku bolesti, zejména v bederní oblasti. Získat a udržet si pěknou postavu i mladistvý vzhled, to je určitě dobrý důvod, proč si najít čas na posilování a cvičení.

 

Čím v posilovně začít?

Pro začátečnice je vhodné použít nejprve posilovací stroje, ovšem velmi důležitý je výběr toho správného. Volte podle toho, kterou svalovou skupinu chcete posilovat, tak bude posilování správně zacíleno. Při posilování na jakémkoli přístroji je třeba dodržet jednu důležitou zásadu – vždy mít řádně zpevněné břišní svaly a rovná záda. V takovém případě totiž nedojde k nadměrnému zatěžování bederního svalstva. Pokud nemáte v některých svalech dostatečnou sílu, neberte to jako důvod k tomu, abyste je při posilování nezapojila, to by byla zásadní chyba. Vždyť vaším cílem určitě je vypracování rovnoměrně posílené postavy. Proto všechny cviky také opakujte ve stejném počtu a intenzitě na pravé i levé polovině těla. S posilováním se to však nesmí přehánět, s vhodnou intenzitou vám poradí profesionální trenér či trenérka.

 

Kruhový trénink je krok správným směrem

Jedná se o cvičení, které vám umožní vypracovat si dokonalou a hezky tvarovanou postavu. Co v sobě vlastně takový správný kruhový tréninku zahrnuje? Spojuje posilování s kardio tréninkem a s cviky pro udržení rovnováhy, to vše při vysoké intenzitě za poměrně krátký čas. Je to poměrně rychlá a spolehlivá cesta k celkovému posílení těla a zvýšení odolnosti. Navíc je to cvičení velmi komplexní, zábavné a různorodé, prostě vhodné cvičení pro každou ženu.

 

Co je to často zmiňované kardio a proč nestačí?

Během cvičení, které se označuje jako kardio (někdy také jako aerobka), je nutné provádět cvičení v anaerobním pásmu mezi 30 % maxima tepové frekvence a 80 % maxima tepové frekvence. V tomto pásmu totiž dochází k optimálnímu oxidačnímu metabolismu cukrů, bílkovin i tuků, proto právě tato cvičení jsou vhodná i před samotným posilováním. Kardio má však tu nevýhodu, že dokáže sice pálit energii, ale v drtivé většině případů nepomáhá zpevňovat postavu. Od toho je tady silové cvičení. Chcete-li tedy celkově zapracovat na postavě, je třeba kardio a posilování kombinovat. Nemyslete si, že vám pouhé běhání na pásu daruje pevný a kulatý zadeček.

 

Které svaly by měly ženy posilovat?

V první řadě je vhodné posilovat především kvadricepsy, hamstringy, svaly hýžďové a břišní, bicepsy i tricepsy, nevynechat ani prsní a zádové svalstvo. Chcete-li docílit štíhlé postavy bez zbytečně výrazných a mohutných svalů, je vhodné cvičit s přiměřenou zátěží a soustředit se hlavně na techniku. Pokud pro vás posilování nebude příliš náročné, můžete počet opakování cviků i mírně zvýšit.

 

Upozornění:

Vždy platí, že bederní svalstvo posilujete především díky posturální funkci – tedy vzpřímeného držení vlastního těla. To znamená, že velké tréninkové dávky tyto svaly přetěžují, tudíž už nemusíte při cvičení přidávat další zátěž. Dejte pozor na správné provádění cviků, jinak by mohly způsobovat i bolesti zad, případně i hlavy.

 

Posilujte bez obav a bez předsudků

I jako žena můžete posilovat svaly celého těla bez obav z toho, že by se vám narostlo nějaké enormní množství svalové hmoty. Tak to prostě nefunguje. Nabírání svalové hmoty je poměrně náročný a dlouhodobý proces vyžadující čas, velmi mnoho úsilí a další podmínky včetně relaxace a suplementech. Kondiční posilování s váhami vytvaruje vaše svaly a celé tělo a spálí přebytečné tukové zásoby. Nevěříte? Mnoho mužů chodí do posilovny roky, zvedají činky a při pohledu na ně určitě nelze říct, že vypadají jako Arnold.