Je nutné protažení svalů před a po tréninku?

Naše svaly jsou komplexní nástroj, který vyžaduje speciální péči. Zvlášť pokud chceme, aby fungovaly lépe a rostly. Protahování svalů před a po cvičení je velmi důležité a neměli bychom ho podceňovat. Pokaždé, když přeskočením protažení ušetříte nějakých 10 minut času, zahráváte si s potenciálním zraněním či dlouhodobou bolestí.

Protahovat před tréninkem potřebujeme vždy ty skupiny svalů, které budeme zatěžovat. Rozproudění krve do těchto svalových skupin pomůže našemu tělu být flexibilnější a poddajnější vůči následující zátěži. S větší flexibilitou a prokrvením se také snižuje pravděpodobnost, že svaly příliš zatížíme a dojde k úrazu. Protažení by mělo mít formu specifických pozic určených pro zaměření na konkrétní skupiny svalů. V těchto pozicích zůstaňte vždy asi 10 až 15 sekund a pak přejděte k další fázi protahování.

Protáhnutí svalů po náročném tréninku je stejně důležité, ne-li důležitější. Díky protáhnutí totiž ze svalů vyplavíte přebytečnou kyselinu mléčnou, která by v opačném případě způsobovala nepříjemnou bolest. Kromě snadnějšího vstávání na druhý den (i když úplně hračka by to být neměla, pokud se opravdu snažíte) zamezíte pravidelným protahováním před a po tréninku problémům se zády či klouby. Dobré protažení navíc umožňuje lépe identifikovat potřeby vašeho těla, které je někdy snadné před cvičením ignorovat.

Switch language