Desatero dobrého osobního trenéra

Prohlásit se za osobního trenéra může ledaskdo, ale jen ti opravdu dobří v této profesi vydrží a vybudují si dobrou pověst u klientů. Předpoklady pro práci osobního trenéra totiž nejsou zdaleka jenom fyzické. Mít namakané svaly je mnohdy mnohem jednodušší než někoho podporovat během jejich vlastní fitness cesty. Máme pro vás tedy desatero dobrého osobního trenéra, které neslouží jenom jako inspirace pro trenéry samotné, ale také jako zjednodušený seznam předpokladů, podle kterých byste si měli osobního trenéra vybrat.

1) Buď přátelský

Otevřenost a příjemné vystupování dělají trenéra přístupným pro lidi, kteří ho potřebují nejvíc. Je nutné zajistit, že se klient nebude bát zesměšňování nebo negativních poznámek, když se rozhodne udělat důležitý krok pro své zdraví a vydá se do fitness centra. Neustále zamračený trenér, i když s perfektní figurou, většinu potenciálních klientů odradí.

2) Buď realistický

Osobní trenér tu není od toho, aby přiživoval přemrštěné iluze svých zákazníků. S trenérem je nutné od začátku nastavit realistické očekávání a uzpůsobit trénink skutečným fyzickým (a psychickým) možnostem klienta.

3) Nepřestávej se vzdělávat

Mít na svém profilu velké množství nejrůznějších certifikátů vypadá skvěle, ale je potřeba, aby se opravdu odrazily na vědomostní základně daného trenéra. Nikdy navíc nedojde k tomu, že by trenér znal opravdu všechno, co potřebuje. Neustále osvěžované a doplňované znalosti o fyziologii, anatomii, nutriční vědě atd., vedou ke zdravějším a spokojenějším klientům.

4) Nezapomeň na dobré komunikační schopnosti

Určitě jste někdy slyšeli variantu pořekadla „Kdo neumí, učí. Kdo neumí učit, učí tělocvik”. Dobrý osobní trenér má samozřejmě daleko ke špatnému učiteli tělocviku, což ale neznamená, že mu jsou pedagogické znalosti k ničemu. Veškerou fitness expertízu je třeba správně předat klientům ve stravitelné a pochopitelné formě.

5) Choď na čas

Osobní trenéři mají často celkem chaotický rozvrh podle toho, kdy a kam docházejí jejich klienti. O to více se musí snažit, aby na ně klient nemusel nikdy čekat, jinak o něj bleskovou rychlostí přijdou.

6) Buď profesionální

Přátelský přístup není to samé jako kamarádičkování. Trocha profesionálního odstupu rozhodně neuškodí a pro klienta je zárukou, že za svoje peníze dostane opravdu to, za co platí. Což rozhodně není společné prohlížení Instagramu nebo tlachání o politické situaci.

7) Věř tomu, co říkáš ostatním

Stejně jako by nikdo nešel k zubaři bez předních zubů, tak ani k osobnímu trenérovi, který porušuje svoje vlastní zásady, se nikdo nepohrne. Osobní trenér by měl jít příkladem jak z hlediska viditelných účinků cvičení, tak z pohledu jejich bezpečnosti a dlouhodobého vlivu na zdraví.

8) Nepodceňuj první hodinu

První hodina s novým klientem je především poznávací. Není dobré rovnou skočit do náročného cvičebního programu, který trenér aplikuje pro všechny klienty přes kopírák. Bez zjištění skutečného stavu klienta a jeho cílů nemůže práce pořádně ani začít.

9) Buď flexibilní a kreativní

Kreativita se vyplácí, a to doslova. Když se klientovi nedaří dosáhnout vytoužených cílů nebo k nim naopak dospěje velmi rychle, tak není čas ho nechat na pokoji. Nové výzvy a přístupy zajistí, že se klient dostane tam, kam potřebuje a dlouhodobě zůstane ve spolupráci se svým trenérem.

10) Měj trpělivost

Každý máme svoje tempo a osobní trenér s tím musí počítat. Stejně tak je třeba si uvědomit, že někteří klienti mají potíže s motivací nebo u nich má prioritu osobní život nad udržováním fitness. Opět je potřeba se adaptovat na současnou situaci místo naříkání nebo nadávání na klienty.

Switch language