Používat volné váhy, nebo stroje?

Příchod do fitka před každého staví jedno velké dilema – posilovat s volnými činkami, nebo vyzkoušet některé z posilovacích strojů? V první řadě je třeba říct, že se tyto 2 přístupy vzájemně nevylučují a nejlepší je oba typy posilování kombinovat. To ale neznamená, že by mezi stroji a volnými činkami neexistovaly žádné rozdíly.

Posilovací stroje jsou na jednu stranu trochu děsivé pro nováčky a mohou být příliš omezující pro pokročilé. Vždy se dobře podívejte, jak se každý stroj správně používá a když si nejste jistí, zeptejte se. Většina posilovacích strojů omezuje skupinu svalů, která je zatěžována. Znamená to mimo jiné, že oproti volným činkám často zvládnete zvednout větší váhu. Ideální je používat stroje pro jejich specifické účely a na začátku vaší cesty k pevnějšímu svalstvu se jim rozhodně nevyhýbejte. Velmi dobré jsou stroje například i v momentě, kdy se zotavujete ze zranění, protože díky nim můžete namáhat konkrétní skupiny svalů a vyhnout se přílišné zátěži tam, kde by vám to mohlo ublížit.

Používání činek vám dává větší svobodu, když přijde na zvolení pohybů a svalových skupin, které chcete posilovat. S větší svobodou ale přichází i větší zodpovědnost a musíte opravdu znát ty správné techniky, jinak může vaše tělo posilováním přijít k úhoně. Činky zvolte tehdy, pokud chcete zpevnit vaše tělo celkově a zlepšit svoje koordinační schopnosti. Používání činek je nejlepší pod dohledem zkušeného instruktora, který napraví vaše chyby a nenechá vás zbytečně se přetěžovat.

Switch language