Co si dát před a po cvičení?

Cvičíte nebo posilujete? Potom byste měli vědět, jak správně uspořádat svůj jídelníček, aby cvičení bylo opravdu efektivní. Především začátečníci občas dělají zbytečné chyby, kterých se přitom lze vcelku snadno vyvarovat, když víte, jak na to!

Nemá přece cenu riskovat zhoršení zdravotního stavu, psychické problémy nebo nadváhu jen proto, že si svůj jídelníček neumíte pořádně, a hlavně vhodně upravit a uspořádat. Jak by to mělo být a jaké zásady je třeba dodržovat?

 

Bez správného přísunu energie se cvičit ani posilovat nedá

Při každé sportovní aktivitě dochází nejen ke spalování tuků, ale i ke spotřebovávání dalších látek, které jsou pro funkce těla velice důležité. A ty je třeba vhodným způsobem doplňovat – k tomu slouží v první řadě vhodně zvolená strava. Tedy jídlo a pití obsahující právě ty živiny, které potřebujete při zvýšené zátěži organismu. Protože při cvičení nebo posilování a dalších podobných aktivitách se v těle snižuje úroveň tekutin i bílkovin, je třeba dorovnávat i hladinu krevního cukru. Jeho nedostatek by totiž mohl mít za následek nespavost, brzkou únavu a pocit vyhoření. Dostatek energie je pro tělo důležitý nejen pro aktivní pohyb, ale i pro samotnou regeneraci organismu, která je při zvýšeném výkonu ještě potřebnější než při běžném klidovém režimu. Proto je správné rozvržení jídla i přísunu tekutin po celý den nesmírně důležité.

 

Zásady správného jídelníčku

Tady je ve stručnosti souhrn důležitých zásad, které byste při plánování jídelníčku měli brát v potaz:

  • Není třeba vždy dojíst vše, co si naložíte na talíř, stačí dosáhnout pocitu zasycení a následně přestat. Je známé, že informace o nasycení dorazí z trávicího ústrojí do mozku za určitou dobu, která je individuální. Je tedy třeba jíst pomalu. V józe se říká, že bychom měli každé sousto v ústech žvýkat 100 krát.
  • Vždy berte ohled na to, aby váš energetický příjem nebyl výrazně vyšší než výdej energie. Díky tomu nebude docházet k nežádoucímu nárůstu tělesné hmotnosti, naopak se potom snadněji zbavíte případné nadváhy.
  • Do svého jídelníčku co nejčastěji zařazujte ovoce a zeleninu. Ačkoli nemají příliš vysokou energetickou hodnotu, jsou pro tělo velmi potřebné a podporují správné trávení. A navíc díky vysokému obsahu vody, přispívají také k hydrataci těla.
  • Snažte se klasické živočišné tuky (například margarín, máslo nebo sádlo) nahradit z velké části rostlinnými tuky a oleji, jež kromě snadnější stravitelnosti přispějí i k prevenci cévních a srdečních onemocnění, fungují i jako vhodná ochrana před civilizačními chorobami a proti předčasnému stárnutí organismu.
  • Místo potravin z bílé mouky se přeorientujte na celozrnné pečivo, tučné červené maso nahraďte libovým bílým masem, do jídelníčku pravidelně dvakrát týdně zařazujte i nejrůznější ryby.
  • Vyhněte se konzumaci průmyslově vyráběných potravin, sladkostí, slaných pochutin a uzenin, najděte si za ně odpovídající náhradu. Viz výše.
  • Snažte se, aby váš jídelníček byl pestrý, neopakujte v něm příliš často stejná jídla.
  • Co se týče doplňování tekutin, vhodné denní množství jsou přibližně dva až tři litry neslazených nápojů.
  • Nejezte poslední jídlo těsně před ulehnutím k spánku, nechte organismu alespoň ještě dvě až tři hodinky na částečné vytrávení. Zlepšíte tak kvalitu spánku a regenerace po tréninku.

 

Co si dát před cvičením?

Abyste měli dostatek energie na cvičení (i když to bude třeba až odpoledne), je třeba zahájit den vhodně zvolenou snídaní, dále jezte v malých dávkách. Pokud chcete snížit svou tělesnou hmotnost, je třeba nezatěžovat organismus jídlem těsně před cvičením, jezte nejpozději hodinu před tím, než začněte cvičit.

Před cvičením nebo posilováním byste si určitě neměli dopřávat žádné tučné nebo příliš sladká jídlo, před redukčním cvičením se vyhněte i jídlu s vyšším obsahem vlákniny. Takové jídlo je vhodné jen v případě, že se chystáte na dlouhotrvající trénink bez velké zátěže. Vhodné jsou před cvičením hlavně lehce stravitelné potraviny (nízkotučné potraviny, celozrnné pečivo či ovoce). Ideální je kombinace složených sacharidů s přiměřeným obsahem vlákniny a menším množstvím tuku.

 

Pitný režim je velmi důležitý

Doplňovat tekutiny je třeba během celého dne, ovšem během cvičení to platí dvojnásob. Tekutiny totiž slouží v organismu vlastně jako rozpouštědlo pro živiny, odpadní látky i hormony a případná dehydratace (nedostatek tekutin) by měla za následek nejprve předčasnou únavu, pocit vyčerpání a mohla by v kritickém případě skončit dokonce zkolabováním, což si jistě každý rád odpustí. Při náročnějších sportovních aktivitách není třeba pít velké dávky, ale je vhodné každých 20 minut doplnit přibližně 250 ml vhodného (pochopitelně nealkoholického!) nápoje. Při cvičení se vyhněte slazeným i perlivým nápojům, ideální je voda s trochou citronové šťávy. V rozumném množství lze konzumovat i iontové nápoje, ale vybírejte si ty, které neobsahují cukr.

 

Co jíst po cvičení?

Při výběru potravin je třeba brát v potaz, zda je primárním cílem snížení tělesné hmotnosti, nárůst svalové hmoty, nebo jen udržení stávající kondice i hmotnosti. Tělu je po cvičení vždy třeba dopřát určitý čas na zklidnění a přechod do normálního režimu. Malá porce ovoce ihned po tréninku doplní hladinu krevního cukru. Vhodný čas na další jídlo nastává přibližně hodinu po ukončení tréninku, snažte se dodržet i při pocitu velké chuti k jídlu zásadu menších porcí. Složení by mělo v optimálním případě obsahovat polovinu zeleniny, čtvrtinu bílkovin a čtvrtinu přílohy. Sacharidy jsou zdrojem energie pro svaly, ve spojení s bílkovinami umožní dobrou regeneraci organismu a případnou tvorbu svalové hmoty. Pokud jste cvičili až večer, omezte raději sacharidy a navyšte množství dobře stravitelných bílkovin.

Switch language