Odhalte výhody cvičení ve fitku

Pozitivní přínos přiměřeného pohybu je znám již velmi dlouho a jeho prospěšnost je neoddiskutovatelná. Spousta lidí se ale pravidelnému cvičení vyhýbá z nejrůznějších důvodů, mezi nejčastější zdůvodnění patří nedostatek času, vhodných prostor nebo finanční nákladnost.

Někteří tuto aktivitu odkládají prostě proto, že se zatím cítí v dobré kondici. Ovšem je třeba myslet i na to, že odkládáním si šanci na udržení dobré kondice nebo na její zlepšení spíše zhoršujete. Začněte tedy raději dříve a určitě s odstupem času zjistíte, že jste udělali správné rozhodnutí. Je však lepší začít doma, nebo raději ve fitku?

 

Důležité je udělat první krok

Dnešní doba a úroveň civilizace se u mnoha lidí projevuje zhoršenou fyzickou kondicí, která se následně odráží i na psychickém stavu. Obojí je totiž neoddělitelně propojeno. A právě pravidelné cvičení ve fitku může být tou správnou cestou, jak se vyhnout takzvaným civilizačním chorobám – v první řadě například:

 • nadváze
 • snížené pohyblivosti
 • předčasné únavě
 • nespavosti
 • depresím

Mezi tyto choroby ale patří i mnohé další, určitě je třeba zmínit také hypertenzi (vysoký tlak), arteriosklerózu, riziko infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, revmatické choroby, syndrom vyhoření nebo i obyčejné zažívací potíže a zácpu. Ten výčet by mohl pokračovat ještě dost dlouho, ale snad i tohle postačí k tomu, abyste se nad svými fyzickými aktivitami zamysleli.

Jakmile totiž s pravidelnými návštěvami fit centra začnete, najednou zjistíte, že vám přinášejí do života příjemnou změnu. Navíc děláte něco skutečně přínosného pro své zdraví. Vždy je lepší začít včas než se snažit všechno dohonit až v situaci, kdy pocítíte, že váš organismus už jede opravdu na rezervu.

 

Čas na cvičení si určitě dokážete najít

Byla by škoda ztrácet svůj drahocenný čas nečinností nebo zbytečnými aktivitami, když si můžete najít chvíli pro sport, pohyb a cvičení, které vám dodá energii a přinese i duševní pohodu. Důležité je prostě začít a nepolevit, vypěstovat si návyk na pravidelný pohyb a začlenit ho tak do svého životního stylu.

Vhodná dávka cvičení i pohybu je samozřejmě zcela individuální, vychází z vašich přirozených fyzických dispozic, dosaženého věku i z toho, jaké povolání vykonáváte. Ovšem ani ti, kdo mají v práci zdánlivě dostatek pohybu, by neměli vliv pravidelného cvičení ve fitku podceňovat, spíš je v takovém případě vhodné zaměřit se na procvičení těch částí těla, které i při manuální práci tak trochu zahálejí.

 

Fitko je lepší než cvičit doma! Nebo ne?

Při cvičení ve fitku můžete využít pomoci profesionálních trenérů, velkým přínosem může být i cvičení spolu s tréninkovým partnerem. Mnoho lidí si myslí, že trenéra potřebuje pouze někdo, kdo to myslí se cvičením vážně a patří mezi pokročilé. Opak je pravdou! Naopak úplný začátečník dělá nejvíce chyb, které v lepším případě pouze minimalizují pozitivní dopad cvičení, v tom horším ohrožují jeho zdraví. Investice do několika hodin s trenérem v obklopení špičkového vybavení a širokých možností cvičení vám poskytne ty nejlepší základy. Nemluvě o tom, že budete mít více motivace a cvičení vás bude více bavit. Tato investice je výrazně menší než ta, kterou byste museli udělat, abyste doma měli alespoň základní vybavení pro procvičení celého těla.

Pravidelné docházení na tréninky vás naučí i svědomitosti a dochvilnosti (pokud náhodou tyto vlastnosti už nyní nepatří mezi vaše přednosti). V kolektivu jde prostě všechno snadněji. Nemusíte se účastnit žádných přeborů a soutěží, stačí cvičit pro vlastní radost a zdraví, odměnou vám bude vyrovnanost, dobrá kondice, duševní pohoda, vyšší odolnost proti nemocem i mladistvý vzhled. Existují i samozřejmě i individuální aktivity, které můžete ve fitku provádět, ovšem i tady je vhodné konzultovat tréninkovou zátěž, výběr cviků a jejich provádění s odborníkem. Vždyť právě za tím účelem trenéři v posilovnách jsou.

 

Cvičit se dá po celý rok

Již výše naznačenou výhodou fitka je to, že vám nabídne vhodné vybavení, které je často dost drahé a těžko byste si ho pořídili domů, i kdybyste na to měli vhodný prostor. Navíc můžete posilovací i relaxační přístroje a pomůcky využívat pod dohledem zkušených trenérů, kteří dohlédnou na odpovídající objem tréninkových dávek a na správné postupy. Ani cvičení totiž není možné uspěchat. Pokud byste si v dobrém úmyslu naložili zbytečně velkou tréninkovou dávku, mohlo by vás to nakonec i zcela zbytečně odradit od dalšího cvičení. Pobyt ve fitku je sice většinou spojen s výdejem energie a následným pocitem lehké únavy, ovšem nesmí to být přehnané, potom by účinek nebyl pozitivní, ale zcela opačný.

 

Benefity cvičení ve stručném shrnutí:

 • Pravidelným pohybem provádíte účinnou prevenci proti mnoha civilizačním chorobám.
 • Cvičení ve fitku vás naučí správně dýchat, což oceníte i při mnoha dalších běžných i zájmových činnostech. Hlavně vás naučí naslouchat svému tělu a jeho potřebám.
 • Při pravidelném cvičení spolu s vhodně zvolenou stravou dokážete svou tělesnou hmotnost udržet na hodnotách, které jsou pro vaše tělo optimální, což se pozitivně projeví i na vašem celkovém vzhledu.
 • Až vám začnou přibývat léta, oceníte svou dobrou fyzickou kondici. Ve srovnání s mnoha svými vrstevníky na tom budete nesrovnatelně lépe.
 • Zachováte si mladší vzhled, můžete to pozorovat na lidech, kteří pravidelně cvičí – často byste jim hádali o hodně méně, než kolik jim ve skutečnosti je let.
 • Vhodně zvolená pravidelná pohybová aktivita je skvělým pomocníkem při redukci stresu v důsledku vyplavování endorfinů.
 • Udržíte svou hmotnost pod kontrolou, protože v důsledku nárůstu svalové hmoty spalujete větší množství energie a podporujete fungování metabolismu celého těla.

Prostředí kvalitního fitka pro vás nemusí být strašákem. Věřte, že většina obav plynoucích z první návštěvy je zcela zbytečná. Udělejte první krok a uvidíte, jak si dokážete cvičení v posilovně rychle oblíbit.

Switch language